Pozvánka na přednášku: Maven – úvod

Jako každý rok, chtěl bych Vás i letos pozvat na přednášku v rámci předmětu Moderní trendy v softwarovém inženýrství pořádané ZČU.

Přednáška bude úvodem do buildovacího systému Maven. Chtěl bych se zmínit o tom, co to vůbec je, jaké má výhody a nevýhody a proč jej využít místo buildování jen v IDE.

Přednáška se koná v Plzni na Borských polích (popis cesty) ve středu 1. října od 15:45.

Přednáška je přístupná pro všechny zájemce (nejen studenty ZČU).

Lampy a Hudson

Jistě jste slyšeli o lampách napojených na buildovací server. Toto téma mne také zaujalo a tak jsme se rozhodli jej zrealizovat. Na internetu existuje mnoho návodů, nicméně málokterý z nich je snadno použitelný v evropě kvůli cenám a dostupnosti zařízení.

Berte tedy tento dokument jako návod, jak si něco takového také pořídit.
Pokračování textu Lampy a Hudson

Optimalizujeme Hibernate

Při vývoji s Hibernate můžete narazit na výkonnostní problémy. Tento fakt je způsoben především tím, že Hibernate přidává další abstraktní vrstvu a pokud Vám jeho funkčnost není zcela známa, můžete narazit na problémy.

Chtěl bych zde osvětlit postupy, které my používáme při vývoji aplikací, abychom dosáhli co nejvyššího výkonu. Vysvětlení pojmů a samotné postupy na optimalizaci si můžete přečíst v článku Hibernate a optimalizace.
Pokračování textu Optimalizujeme Hibernate

Detekce Visual C++ 2005 Redistributable Package

Při vývoji v Microsoft Visual C++ může být jednou z nutností distribuce Microsoft Visual C++ 2005 Redistributable Package, což je balík, který obsahuje knihovny Visual C++ nutné pro běh aplikace.

Obdobně musíte zajistit existenci těchto knihoven v systému v případě, kdy distribujete aplikaci, která je pro svůj běh vyžaduje. Takovým příkladem může být PostgreSQL v ZIP verzi (tj. bez instalačního balíčku), který si například distribuujete spolu s vaší desktopovou aplikací.

Při instalaci aplikace můžete spustit instalaci balíčku s knihovnami Visual C++ přímo a on se postará o vše potřebné. Pokud chcete zkrátit instalaci produktu a nepokoušet se o instalaci knihoven, když si je do systému již nainstalovala jiná aplikace, můžete využít návodu na detekci, zda je Redistributable Package již nainstalován. Zejména je hezký tip na detekci pomocí existence registru HKLMSOFTWAREMicrosoftDevDivVCServicing8.0RED1033Install, který je uveden v prvním komentáři pod příspěvkem.

Tuto postup jsme také použili při tvorbě instalačního programu pro novou verzi ekonomického systému WinStrom.

Záznam přednášky o Grails

Tento týden jsem vás zval na přednášku Pavla Petřeka ze společnosti Inmite o Grails. Přednáška proběhla a byla velmi zajímavá. Po domluvě s Pavlem je k dispozici i záznam (mp3) a také slajdy (PDF) u něj na blogu blog.inmite.eu.

Chtěl bych tímto Pavlovi ještě jednou poděkovat.

[podcast]http://blog.inmite.eu/wp-content/uploads/2008/09/prednaska-grails.mp3[/podcast]

Sam Schillace: Budoucnost přeje online aplikacím

Dnes vyšel na Lupě rozhovor se Samem Schillacem. Zaujala mne zde jedna pasáž, která odpovídá i tomu co si myslím já. JavaScript je otevřená platforma a dnes, kdy se začínají pro JavaScript používat JIT stroje, začíná být i velmi výkonný.

Mohl byste srovnat výhody AJAXu, Flashe a Silverlightu?

Mám javascript v prohlížeči velmi rád, protože je to přístupná a otevřená platforma. Existuje zajímavý text z MIT Press o důvodech, proč některé technologie uspějí a některé ne. A jakýmsi pravidlem je, že „horší je lepší“. A já bych řekl, že AJAX je přesně v té míře špatný, aby uspěl. Myslím, že jednoduchost a přístupnost jsou opravdu důležité věci, nemusíte nic instalovat atd. Google podporuje zlepšování možností prohlížeče, proto jsme vytvořili Google Gears, OpenSocial apod. Naší reakcí je podpora otevřených platforem. Flash je z mého pohledu v zásadě javascript doplněný o jisté grafické nástroje. A proprietární, a tedy z mého pohledu méně atraktivní. Silverlight umožňuje trochu bohatší věci, ale je také dosti uzavřeným systémem. O otázce, jestli bychom neměli používat jiné technologie, často přemýšlím, ale nyní pro to nevidím důvod. Například na iPhonu není vůbec žádný flash. A my jsme hned od začátku jeho prodeje mohli na Spreadsheets demonstrovat, co mobilní prohlížeč dokáže.

Co si myslíte o Adobe AIR či Mozilla Prism? Když člověk odstraní všechny ty lišty prohlížeče, působí webové aplikace jako Spreadsheets až překvapivě podobně těm desktopovým.

To, co dělá Adobe, je určitě zajímavé a vypadá smysluplně. Ale opět – otevřená platforma je v této oblasti lepší přístup, proto máme o něco takto proprietárního menší zájem.

Pozvánka: Přednáška o Grails

Chtěl bych vás všechny pozvat na zítřejší přednášku o Grails. Přednáška se koná 4. září od 16:00 u nás ve firmě na adrese Lochotínská 18, Plzeň (nad Kauflandem). Pozvání přijal Pavel Petřek a jeho přednáška bude jistě zajímavá.

Následně bude i návštěva místní hospůdky, kde se můžete zeptat na další Pavlovo specialitu Google Android. Dorazit by měl i Michal Šrajer a tak následná diskuse bude jistě zajímavá.

Přednáška je otevřená pro veřejnost. Nicméně nás o své případné návštěvě, prosím, informujte na e-mailu pferschmann (zavináč) softeu.com. Umožníte nám tak správně upravit kapacitu přednáškové místnosti.

Již je k dispozici i záznam.