Scrum: praktické zkušenosti

Přednáška tuto středu proběhla úspěšně. Máte k dispozici HTML stránky přednášky Scrum: praktické zkušenosti, zabalený ZIP, audio záznam a audio záznam se slajdy. První polovina je trochu „teoretická“, ale druhá pak byla mnohem zajímavější.

Pokud by vás toto téma zajímalo dále, zde je několik odkazů:

[podcast]http://dev-blog.ferschmann.cz/prednasky/2007/scrum.mp3[/podcast]

8 thoughts on “Scrum: praktické zkušenosti”

 1. V prednaske spominate, ze je mozne si spravit certifikat. Tak by ma zaujimalo co to obnasa (skolenie, testovanie,cena …)? A kde je mozne si spravit tento cerifikat v cechach/slovensku?

 2. Jiné přednášky zde se mi líbily, ale zrovna tuto se mi nedaří procházet (toc není definováno) a .zip nejde rozbalit.

 3. Zdravim, nahodou jsem narazil na tento blog a mam par poznamek, ktere vam snad k necemu budou. Mam par let zkusenosti s vyvojem SW a docela dost uz take s agilnim vyvojem i s tim co casto byva agilnim nazyvano. Jelikoz jsem velkym zastance agile, potazmo OpenUp (http://www.eclipse.org/epf/) chci se o nasledujici podelit.

  Certifikace a agile je velmi diskutovana, resp. nejde moc dohromady. Ja absolvoval ScrumMaster training od Borise (Sprint-it) a moc me neuspokojil, nedokazal nam dat odpovedi na otazky, misto argumentu rikal: you must trust me! apod.

  Upozornil bych na problemy Scrumu, protoze scrum je nyni docela popularni a je adept na buzzword a podle toho to taky vypada…
  1/ scrum je jen PM, nepopisuje inzenyrske praktiky, tj. jak ten SW vlastne delat, proto tak dobre funguje v kombinaci s XP a proto samotny scrum vede vzdy ke stejnym problemum 😉
  2/ scrum neni risk driven
  3/ scrum neni orientovan na architekturu (nemyslim tim vodopadove tvoreni silene architektury dopredu)
  4/ user stories vs. use cases – problem user stories je ztrata souvislosti vazeb (porovnejte s UC)

  Jako posledni vec bych dodal, rozhodne nenasazovat agile potaji!!! To ani nejde, je to uplna zmena chovani a mysleni (mind set) vsech lidi. Standish group chaos report ne nadarno radi management involment na 1. misto

 4. Dobrý den, shlédl jsem vaši přednášku ke SCRUMu a k agilním metodikám a musím říct, že je to utrpení. Přednášejícím doporučiji přečíst si knížku „Agilní programování – Metodiky efektivního vývoje softwaru“ od Václava Kadlece. To by byl takový dobrý základ, aby mohl vůbec začít. Už jen to, co řekne o vodopádu není pravda (ne všechno, ale většina).

  Pak by si mohl přečíst knížku od Kena Becka: Extrémní programování a další knížku Test Driven Development. Pak to tak 2 roky zkusit používat jako vývojář. Následně bych doporučil knížku nebo rovnou lépe certifikaci SCRUM Master. To používat tak rok až dva (pozice Team Manager, později Project Manager). Nejlépe na 1 až 3 projektech. Někdy během té doby bych doporučil si něco přečíst o koučingu, naučit se ho používat. Pak bych doporučil zkusit pracovat tak rok jako product manager a project manager (přestože třeba MSF4ASD to nedoporučuje), a pak můžete něco přednášet.

  Z přednášky je vidět nezkušenost a neznalost. Vím, že je to staré video, nicméně, materiál z roku 2010 je stejný, předpokládám, že se na přednášce moc nezměnilo.

  1. Dobrý den,

   všechny zmiňované knihy jsem četl. Certifikaci SCRUM Master jsem nakonec neabsolvoval.

   Nejsem expert na vývojové metodiky, ale něco o nich už vím. Dost na to, abych mohl přednášet studentům. Nicméně vaše připomínky jsou typu „vy jste nemehlo, já vím naprosto všechno lépe“. Budu rád když mne vyvedete z omylu a napíšete konkrétní připomínky a nebo ještě lépe: napište vlastní článek o tom, co dělají firmy se SCRUMem špatně. Rád ho pak odkážu.

   Petr Ferschmann

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *