Firemní jabber server

V poslední době jsme začali mít celkem problémy s ICQ – od změny protokolu po velmi časté odhlašování ze sítě. Proto jsme se rozhodli, že nasadíme vlastní firemní jabber server.

Použili jsme ejabberd. Instalace byla poměrně jednoduchá.

Tím jsme získali tyto výhody:

 • bezpečná komunikace po firmě – vše je šifrované a komunikace po firmě putuje jen přes náš server
 • snadnou integraci s firemním LDAP serverem – ověřování, seznam účtů a další informace z adresáře
 • sdílený seznam kontaktů – ejabberd umožňuje editovat seznam kontaktů na serveru a tak centrálně přidat nového zaměstnance.
 • JID schodné s emailovou adresou

A protože dnes používá jabber stále více lidí (také díky Google Talk), začali jsme používat jabber i na komunikaci s našimi zákazníky.

9 thoughts on “Firemní jabber server”

 1. No to to trvalo :-).
  docela se divim ze jste pouzivali tak dlouho icq pro vnitrofiremni komunikaci (ze by inspirace keriem, kde je (bylo) icq oficialnim IM ?).
  Vlastni jabber server jsem nasadil hned v prvni chvili kdy jsem k tomu dostal prilezitost, protze jsem videl co vsechno jsou lidi schopny poslat pres icq nebo jeste lip mailem.

 2. Můžu mít dotaz jak jste na tom s kvalitou spojení s ostatními servery jestli to máte odzkoušeno ? zprovoznil jsem si vlastní server bohužel například spojení s jabber.cz (všichni kamarádi) mi to trpí většími výpadky než na icq a to server je připojen ke stejné páteři jako já…

 3. S výpadky problémy nejsou. Měli jsme ovšem problém s jabber.cz. Myslím, že nebyli schopni doručovat pokud stejně jako my máte pro doménu softeu.com jiný WWW server a jiný XMPP server (pomocí SRV záznamu v DNS). Specifikace tu konfiguraci, kterou máme umožňuje.

  Nakonec nám pánové z jabber.cz přidal explicitní mapování na server :-). Za což jim děkujeme.

 4. nahodil jsem dnes OpenFire behem asi pul hodiny a pak pul hodiny steloval 😉 – dekuji vypadku ICQ ze mi dovolil prejit na firemni jabber – komunikaci s ostatnimi jabber servery jsem vypnul – chci to mit ciste firemni a oddelene

 5. Zdravím všechny,
  nainstaloval jsem si Openfire (moc se mi líbí). Chci jej používat jen ve firemním prostřední (50lidí). Účty budu chtít načítat z LDAPu, ale chtěl bych docílit toho, aby se uživatelům v jabber klientech objevily všechny kontakty (aby je nemuseli manuálně přidávat), které jsou na jabber serveru (openfire) a při aktualizaci kontaktů na serveru, aby se jim aktualizovaly i kontakty v klientech. Je to reálné udělat?

  Děkuji za odpovědi.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *