Přestože jsme celkem malá firma, naše serverovna už obsahuje hezkou řádku serverů (4 naše vlastní a další pro zákazníky). A navíc s každým projektem přicházely požadavky na další a další (Ubuntu + PostgreSQL, Ubuntu + Oracle, RHEL + WebSphere portál, a další).
Mít tolik serverů stojí nejen hardware (který navíc není ani zcela využit), ale také údržbu, elektřinu a místo v serverovně. Když se pak objevily problémy, našemu správci z toho vstávaly vlasy na hlavě.
Proto jsme se rozhodli s tím něco udělat.
Nakoupili jsme tedy výkonný server (4 jaderný Xeon s možností přidat další procesor, 12 GiB RAM, 2TiB disku v RAIDu) a nainstalovali na něj XEN. Pak jsme mohli přesunout všechny systémy ze současných serverů do virtualizovaného prostředí.
Protože používáme Ubuntu (shodné je to i v Debianu), stačí pro instalaci nového systému jen spustit příkaz:
xen-create-image --hostname sysname --dist gutsy
Tento příkaz vytvoří disk pro systém a swap v&nsbp;LVM, nainstaluje systém a připraví konfigurační soubory. Je tak možné mít připravený systém pro běh Javovských aplikací během několika minut – také díky stále se lepšící podpoře Javy v Linuxu.
Navíc lze definovat kolik procesorů smí daný systém používat, jaké mají systémy mezi sebou priority na procesoru a na disku a kolik smí používat paměti. Paměť lze dokonce běžícímu systému ubrat i za běhu (tedy bez restartu virtualizovaného systému) a je tak možné si v případě nutnosti vše připravit pro další nový systém.
Díky virtualizaci se nám podařilo konsolidovat a zrychlit naše serverové systémy a zjednodušit přípravu systémů pro nové projekty.
Používáte také virtualizaci?
Používáme, pro testování. Máme VMWare serverovou implementaci, na které nám běží Linux s Různými Firefoxy a Operami, Různé verze Windows s různými verzemi IE a pomocí selenia testuje jak vzteklý … ale použití v produkci mě nenapadlo. Jak řešíte failover?
VMWare pro testování používáme také. Nicméně právě rozdíl je v tom, že jsme koupili výkonnější a používáme jej provoz služeb.
Situace je taková, že pro každou službu (continuum, file server, intranet, …) máme jeden virtuální stroj. Výhodou je, že se služby navzájem neovlivňují, lze je nezávisle aktualizovat a lze je přesouvat mezi servery při nedostatku výkonu apod.
Nevýhodou je, že je více systémů, které se musí aktualizovat a sledovat.
Osobně si myslím, že časem budou dodavatelé software dodávat čím dál častěji místo balíčků celé odladěné „virtual appliences“.
failover řešíme jako u jakéhokoliv systému – buď data replikujeme na záložní systém (např. LDAP) nebo máme zálohu ze které systém obnovíme ručně.
Ano, používáme, nejlepší vlasnostni mají momentálně produkty firmy VMWare (ty serverové). Xen je co se týká správy na tom zatím dost bídně.
My se právě toto řešení chystáme nasadit místo všech interních serverů. V současné době jich máme skoro dvě desítky a správa heterogenního prostředí zabírá příliš času. Od virtualizace si slibujeme významné časové úspory a v podstatě i rychlost a jednoduchost zálohování, obnovy, instalace nových serverů atp.
Prozatím se kloníme spíše k řešení firmy VMWare. Nemáte nějaké zajímavé zkušenosti, které by stály za sdělení? Popřípadě odkazy na nějaké zajímavé zdroje pokrývající na první pohled méně „viditelné“ aspekty této technologie?
Nasazeni virtualizce je dnes temer nutnost, vyhody jsou zrejme. Mame v produkcnim prostredi cca 40 serveru a skoncili jsme take u virtualizce. Zvazovali jsme mezi nekolika moznostmi (existuje jich spousta, neni jen vmware a xen) a nakonec zvitezil otevreny system – xen. Je technicky hodne dobry, dle testu vykonnostne lepsi nez vmware. Ohledne spravy – umi vse co potrebujete – vytvoreni virt. stroje, start, pause, stop, vzdalenou konzoli, presun za behu na jiny hardware (neni omezen jako u vmware na stejne CPU), za behu zmena RAM, poctu jader… Existuji i graficke nastroje pro spravu. Delali jsme dost velke porovnani i prakticke testy, xen nabizi vic moznosti nez vmware, jen je treba do systemu proniknout a trochu si s nim pohrat. Nenajdete hned libiva klikatka, ktera na druhou stranu vyzaduji dokoupeni zvlastnich licenci, vyhrazeny server s windows (na jinem nebezi) a SQL databazi! Xen je soucasti distribuci Linuxu a je free.
to: Franta Neckar. Zajimalo by me jestli jste delali testy komercni Xen vs. VMware EXS server a pripadne jake testy. Dekuji za odpoved.
to: Jarek
Testy jake asi mate na mysli jsme nedelali. Xen je jen jeden, neni rozdil komercni-nekomercni, Xen byl vydan pod GPL a pokud myslite Citrix xen server, to je GPL xen+management nastroje. Z principu je xen rychlejsi nez vmware, protoze pouziva paravirtualizaci, ani nepoznate ze server bezi virtualizovane. Pri HVM virt. uz rozdil je. ESX server uz taky ve verzi 3.5 zacal podporovat paravirtualizaci (museli, aby vyrovnali naskok xenu 🙂
Nejake testy a srovnani jsou na Netu, ale to vite, zalezi kdo je vydal 🙂 Samozrejme, ze to co najdete na citrixu, vychazi vyhodneji pro ne. Objektivni test jsem nenasel. Delal jsem jen subjektivni srovnani ESX, vmware server a xen. Vmware server se nechyta, je v podstate urcen jen pro testy, do produkce ani nahodou. Esx neni spatny, rekl bych ze je hodne dobry, ale xen se zda uplne nejlepsi. Nejen vykonem, ale i napr. diky komunikaci hostguest muzete provadet shutdown virt. stroje z Dom0 (host). Pred verzi esx 3.5 taky xen podporoval vic pameti a cpu. Jinak vmware esx bezi na linux 2.4, nenechte se obalamutit, ze maji nejaky svuj kernel, ktery nepotrebuje OS a ze Linux je jen servisni konzole!
V soucasne dobe nam na xenu bezi nekolik produkcnich systemu, napr. ERP. Pod xenem mame jeste linux cluster, takze tim vznikne paradni reseni HA a DRS a zadarmo!!!
Pomoci scriptu prehazujeme virtualni masiny za chodu na fyzicky server, ktery urcime.
Nejvetsi vyhodou je ale ta otevrenost, udelate si s tim cokoliv, nejste tlaceni k necemu co nechcete, jako napr. do esx 3i. Myslim, ze xen ma velkou budoucnost.
Ahoj,
mel bych k tomu dve vyhrady
– Xen je jen jeden – to asi ano pokud vezmeme hypervisor – vyhodou komercni verze je ovsem dodani paravirtualizovanych driveru pro wokna a vylepseni managementu kolem, stejne jako support, coz se pro produktivni nasazeni muze hodit, zvlast kdyby clovek nehledel na korunu. Nevyhodou je, pak, ze ta graficka klikatka stejne neumi naisntalovat ten system tak jak by si clovek pral, takze v konecne instanci zaklad – rozdeleni svazku, apod. je nutny asi stejne udelat rucne (zkouseli jsem instalovat komercni verzi uz pred delsim casem, mozna je to dnes lepsi).
– nesouhlasim uplne s tim, ze se „nepozna“ ze server bezi virtualizovane v pripade paravirtualizace – urcite se to dost pozna v okamziku kdy mate aplikace podstatne vytezujici disky a je buhuzel nutne obe umistit na stejne raid zarizeni – pak se vzajemne dost zdrzuji. V Xen user foru se take diskutovala obecne otazka zpomaleni diskovych operaci i kdyz je takova narocna instance jen jedna, zda se,z e urcite zpomaleni tam je, ale neni nijak vyznamne – predevsim je vyhoda, ze u xenu je mozne mapovat disky/diskove oddily u virtualnich instanci primo na linuxi blokove zarizeni, takze to nebezi jen ze souboru a tim se to znacne urychluje, jelikoz se obchazi standardni file system – nevim to jiste, ale mam dojem, ze tohle vmware neumi, takze to by pak byl druhy duvod krome paravirtualizace, proc je Xen instanci mozno z povahy veci vyladit na vyssi vykon nezli u vmware.
Urcite ale souhlasim, ze ma Xen velkou budoucnost…
Ahoj,
zkousel jsem drive ten komercni Citrix xen. Souhlas-jsou tam PV drivery pro wokna, ale nezkousel jsem je, tak nemohu posoudit. Na xenu provozujeme predevsim Linux a okna normalne bez driveru. Nelibi se mi ale ta uzavrenost, cekam na GPL PV drivery, ktere se slibne vyviji, nyni je verze 0.9.9. Ohledne toho managementu-mam rad prikaz. radku a scripty, da se pres to udelat vse, od instalace az po management, dale existuje nastroj Virtual-manager, kde jsou klikatka a grafy vytizeni 🙂 Jedine mi chybi vytizeni site a zaplneni disku (zrejme se pripravuje, zatrzitka jsou seda), ale to resim pomoci SNMP. A pak jsou dalsi nastroje, napr. ConVirt, Enomalism… Velke firmy jako IBM maji pluginy pro xen ve svych komplexnich managament nastrojich (Tivoli).
K druhe vyhrade-mel jsem namysli predevsim CPU, tam je rezie hypervisora minimalni. Ale pri plne virtualizaci se mi subjektivne jevi velke zpomaleni, ale jelikoz mi v tomto rezimu jedou 2 malo vyznamne stroje, neresil jsem to. Ohledne I/O operaci – ano, pokud mate vse na jednom raidu a ve file, je to poznat. Servery ale mam pripojeny k externimu diskovemu poli; virtualni stroje (guests) mam ve file kvuli presouvani za behu v ramci clusteru a taky proto ze datovy tok je minimalni (je mozne ale dat do LVM) a jako data (databaze, soubory…) mam pripojeny primo filesystemy na LVM na diskovem poli. Takze zarizeni z hosta primo pripojim nahoru do guesta. Myslim, ze takto nedojde k zadnemu zpomaleni diskovych operaci.
Obecne jako nevyhodu xenu vidim jednu vec, a to je nutnost podpory CPU pri plne virtualizaci. Moderni CPU ji jiz maji, ale starsi server takto nevyuzijete, jen pro paravirtualicaci, coz pro Linux neni problem 🙂 No jo, uzavrene systemy jako wokna si bez zdrojaku proste nezkomilujete :-))