Populární bug tracking systém Bugzilla, který používáme i v naší společnosti, vyšel ve verzi 3.2. Od vydání předchozí verze, kterou byla 3.0, uplynul více jak rok a půl, takže nepřekvapí, že nová verze přináší řadu novinek. Na první pohled viditelnou změnou je úprava vzhledu samotné Bugzilly, která je výsledkem práce nového Bugzilla User Interface týmu a lidí od NASA, kteří nyní používají modifikovanou Bugzillu na správu chyb souvisejících s lety raketoplánů.
Zajímavou novinkou verze 3.2 je možnost úpravy workflow chyby tj. definice stavů a přechodů mezi nimi. Pokud vám nevyhovují výchozí chování, máte nyní možnost si jej upravit. Další zajímavou novinkou je vylepšení možností vytváření vlastních polí k jednotlivým bugům (custom fields). S uvedenou novinkou přišla Bugzilla 3.0 a od verze 3.2 lze nově definovat i výběrové seznamy, víceřádkové textové oblasti či pole s datem/časem.
Bugzilla 3.2 také nově podporuje databázový server od Oracle, takže pokud vám z nějakého důvodu nevyhovuje stávající podpora pro MySQL či PostgreSQL, máte k dispozici třetí možnost. Ta je ale zatím označena jako experimentální. Z drobných novinek mě zaujala možnost přeřadit chybu na jinou osobu a zároveň změnit stav chyby, podpora pro mikroformáty či detekce kolizí při úpravě příloh.
Nová verze Bugzilly je k dispozici volně ke stažení. Pokud dosud žádný systém na správu chyb při vývoji software nepoužíváte, zkuste o ní zauvažovat a přečtěte si, proč podobný systém používat. Bugzillu 3.0.4 či vyšší aktuálně běží na cca. 14 000 instalací a využívá ji téměř 3 milióny uživatelů.
Bugzillu používáme, doufám, že chlápci od NASA na tom zamakali, protože vzhled a chaos v ovládání tu vždycky byl (a obávám se že vždycky bude).
Otázkou je, jestli to workflow lze upravit pro každý projekt zvlášť (to by se nám hodilo), nebo jen globálně…