Maven – praktické nasazení

Pro ty z Vás, kteří se nemohli zúčastnit včerejší přednášky CZJUG o Mavenu, jsem připravil záznam přednášky v MP3. K dispozici jsou také „slajdy“ ve formátu HTML nebo ke stažení jako ZIP.

Doufám, že se Vám přednáška líbila a že jste se dozvěděli něco nového.

Později bude i videozáznam, který pořídilo AVC.

[podcast]http://dev-blog.ferschmann.cz/prednasky/2007/maven-czjug.mp3[/podcast]

12 thoughts on “Maven – praktické nasazení”

 1. Taky se mi líbila, i když jsem si sliboval, že to bude fakt hard core – což nakonec ani nebylo. Je ale pravda, že pokud někdo maven nezná / používá ho jenom krátce, tak to bylo přesně to co potřeboval.

  Pro mě to začalo být zajímavé až někdy od půlky, ale tam bych zase rád slyšel víc detailů. Co jsem nevěděl, že ještě nefungují ty intervaly pro verze – já jsem z dokumentace vyrozuměl, že už to tam je – takže překvápko.

  Dostal jsem i odpověď na své otázky, které jsem uváděl na blogu před přednáškou, takže spokojenost.

  Díky.

 2. Pri poslouchani podcastu (bohuzel az po prednasce) me napadly 3 veci:

  1) na prvni pohled je buildovani v mavenu docela black magic. Jak se s tim vyrovnavaj novy clenove teamu, ze nevedi jak se to vlastne builduje? S tim souvisi i druha vec, urcite je moznost nechat maven v prubehu buildu vypisovat co vlastne dela – ale je ten vypis nejak aspon trosku srozumitelnej? Treba to co produkuje v debug rezimu ant je „az moc verbose“….

  2) docela lituju ze v predchozi firme zavadeli ant, kterej je vlastne jenom programovani. Docela to tam narazelo na odpor, hlavne tim ze „je to nahrada za Make, kterej dobre umime“ a taky tim ze tam IBM tlacilo pres management ClearCase a ClearMake. Kdyz to beru zpetne, maven by byl asi to nejlepsi co by mohlo byt, kdyz „builduje sam“….

  3) v projektu jsme generovali z jednech zdrojaku 3 jary – standartni, enhanced (instrumentovanej bytekod, to se delalo kvuli pristupu do OODB ) a podepsanej JAR. Jestli jsem to dobre pochopil, maven umi vyprodukovat z projektu jeden jar – jak by se resila tahle situace? podprojektama?

 3. Honzovi Novotnému:

  snažil jsem se to celé namíchat jak pro lidi, kteří s Mavenem právě začali, tak i pro ty, kteří s Mavenem pracují déle a nasazují ho ve své firmě.

  Chtěl jsem na konci se o nasazení v SoftEU bavit trošku déle, ale neodhadl jsem čas a tak už nezbyl prostor. Dle kolegů ovšem celá přednáška i tak byla trošku sprint. Bohužel.

  Nicméně jsem rád, že jsem na všechny otázky zodpověděl. Případně se budu snažit některé pokročilejší věci doplnit na blog.

 4. Jindrovi:

  1) na první pohled to je black magic. Ale musím říct, že jsem nikdy neměl problém zjistit co Maven vlastně dělá (měl jsem problém jak zajistit, aby udělal něco konkrétního 🙂

  2) K tomu není co dodat.

  3) No, ve výsledku se ale jedná stále o jeden jar, který má jen různé varianty. Pro účely podepisování bych použil plugin JAR, který umí podepisovat JARy a k výsledku přidat tzv. classifier. Pak bych k groupId/artifactId/version ještě přidal <classifier/> (ten jsem ještě nezmiňoval), který slouží přesně k těmto účelům. Pro instrumentaci bych si napsal buď vlastní plugin a nebo použil antrun (pokud ještě neexistuje).
  Ještě doplním dva odkazy: install plugin s classifier a deploy plugin s classifier.

 5. Dekuji za dobrou prednasku (pouze jsem ji slysel z mp3), spolu s czpodcastem me dosoupla k tomu, abych se na maven podrobneji podival a ted uz predelavam nas posledni projekt do mavenu.

  Pri mensi reorganizaci projektu me ale napadlo, kam nejlip umistit pomocne soubory, jako napr. sql skripty pro generovani databaze a podobne, ktere nejsou nutne pro build projektu, ale jednoznacne k projektu patri? Existuje nejaky obecne uznavany pristup? Na webu se mi nic nepodarilo najit.

 6. viitan: pokud ty soubory mají být jen uložené v projektu a nemají se nikde vystavovat (např. site) a ani nijak používat při kompilaci (např. nějakým pluginem) doporučuji prostě adresář „sql/“ přímo v projektu 🙂

 7. Problém je s IE 6.0, nefunguje mi v něm „Save Target As“ protože server na
  GET /prednasky/2007/maven-czjug.mp3 HTTP/1.1
  vrací
  HTTP/1.0 304 Not Modified
  Online slidy se mi v IE 6.0 nezobrazí, vidím jen prázdnou obrazovku ani žádnou chybu v javascriptu.
  Ve FF vše funguje jak má.

 8. Bylo by mozne zverejnit vas firemni parent pom? Nedavno jsem zavadel maven u nas a u parent pomu jsem vahal co vsechno definovat jednotne a co uz nechat na jednotlivych projektech, tak by bylo dobre nakouknout pod poklicku k nekomu zkusenejsimu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *