e-faktura ISDOC a PDF dokumenty

Když jsem před časem přednášel na konferenci Data a dokumenty o e-faktuře ISDOC, zmiňoval jsem se zde o našem způsobu posílání faktury e-mailem. Pokud stisknete ikonku obálky, otevře se vám poštovní klient a jako přílohu má PDF a také fakturu ve formátu ISDOC. Díky tomu jsme zajistili, že uživatel odesílá ISDOC a nemusí řešit, zda jej bude příjemce schopen otevřít.

Po přednášce za mnou přišel jeden z účastníků konference (bohužel jméno už nevím), který má bohaté zkušenosti okolo formátu PDF. Zeptal se mně, proč není ISDOC definován jako součást formátu PDF. PDF totiž umí přidávat přílohy k dokumentu a jedna z nich může být i XML. Data z tohoto XML lze i přímo vizualizovat v PDF dokumentu.

Tato myšlenka mne celkem zaujala. Pokud tedy budete někdy navrhovat nějaký formát, který má umožnit jak vizualizaci dat uživateli, tak i jeho strojové zpracování, uvažujte o PDF. PDF také umožňuje vyplňování formulářů a jejich následné odeslání ve formě XML jako HTTP požadavek. Obecně mám pocit, že možnosti formátu PDF jsou mezi námi vývojáři neznámé a tudíž i málo využívané.

Když se tohle člověk dozví, začne uvažovat o tom, zda by mohl být celý systém datových schránek postaven jen okolo formátu PDF a nikoliv okolo 602XML Filleru.

4 thoughts on “e-faktura ISDOC a PDF dokumenty”

  1. K těm datovým schránkám. Jak bys v případě PDF garantoval integritu zprávy? Některé informace se do ní (resp. elektronické obálky) přidávají až do doručení (např. čas doručení).

  2. Rozhodně by muselo zůstat zachované, že obsah a obálka jsou dva různé dokumenty. Tak je to i nyní.

    Jen místo 602XML Filleru by se uživateli zobrazoval PDF dokument, který by měl na konci tlačítko Odeslat.

    Poslední věta neměla zaznít, že by to pomocí PDF bylo lepší. Spíš jsem jenom chtěl poznamenat myšlenku, že by PDF na to možná i mělo dostatek funkcí (což mne překvapilo). Ale zase by byly jiné problémy – alternativní klienti neumí všechny funkce PDF.

  3. Ahoj Petře, nemáš nějaký odkaz na ty XML attachmenty v PDF? Docela jsi mě nažhavil na zajímavou myšlenku … Díky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *