Čtečky čárového kódu na webu

Při psání informačního systému jsme narazili na nutnost využít čtečky čárového kódu.

Tato zařízení jsou dnes poměrně levná a spolehlivá. V první chvíli jsme se obávali jejich použití v prostředí webové aplikace. Naštěstí vše bylo jednodušší než jsme čekali.

Většina čteček se chová jako další klávesnice. My jsme využili USB variantu, která přímo implementuje HID protokol pro klávesnici. Pokud přečtete čárový kód, čtečka pošle odpovídající znaky do počítače jako stisky kláves.

Abychom zabránili vepsání čárového kódu do libovolné položky formuláře na stránce, naprogramovali jsme čtečky tak, aby před odesláním znaků poslaly i stisk klávesy Shift+F12 a po dokončení klávesu Enter. Poznáme tedy, že uživatel použil čtečku a nikoliv klávesnici, zobrazíme skryté zadávací pole (pomocí JavaScriptu) a po dokončení, díky klávese Enter, se formulář sám odešle.

Pro generování a tisk čárových kódů používáme program UJAC a do čárového kódu ukládáme nejen čísla, ale i znaky (v podstatě jde použít jen A-Z a a-z).

Zajímavý je také způsob programování čteček. Je s nimi dodáván obslužný program. V něm vytvoříte nastavení, které pak jako soubor čárových kódu vytisknete. Čtečku pak k vytištěným kódům postupně přikládáte a tím jí nastavíte. Zajímalo by mne zda je možné tímto způsobem přeprogramovat čtečky v supermarketech 🙂


Klíčová slova: čtečka, čárový kód, webová aplikace, web, barcode reader

5 thoughts on “Čtečky čárového kódu na webu”

 1. Dobrý den, chtěl jsem zeptat, a poprosit jestli by jste nemohli nekde zverejnit nebo mi poslat na email ten skript, jež zajistí načtení kodu ze čtečky do správného políčka a odešle. Byl bych Vám velmi vděčen.

 2. function registerGlobalKeys(){
      document.onkeyup = handleGlobalKeys;
      return true;
  }
  
  function handleGlobalKeys(e){
      var pK = getKey(e);
  
      if (pK == 123){ // looking for F12 key press
          var obj = document.getElementById("global-search-div");
          if(!sObj){
              sObj = obj;
          }
          sObj.className = 'search-big';
          var input = document.getElementById("global-search");
          input.focus();
          return false;
      } else {
          return true;
      }
  }
  
 3. Dobrý den, děkuji za zdrojový kod. A ještě bych se chtěl zeptat, jestli samotrné naprogramování čtečky bylo taky tak jednoduché? Mam metrologic MS9535 USB a začínají mně s ní téct pomalu nervy…

 4. Dobrý den.
  Velmi mě zaujala možnost načítat do webové aplikace informace z čtečky čárových kódů.
  Zkopíroval jsem si zdrojový kód, který jste poskytli, ale protože nejsem v JS moc zběhlý, nedaří se mi pochopit způsob, jak by to mělo pracovat, mohli by jste mě více navést???
  Díky moc.

 5. Zdravim,

  pro kamarada budu programovat jednoduchy sklad a uvazovali jsme o pouziti ctecky carovych kodu. Moc se mi libi vase reseni, jednoduche a jasne.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *